Видове триони
Според предназначението и конструкцията могат да бъдат разграничени няколко основни вида ръчни триони.
Изборът на правилния трион е важен за добре свършената работа.
Ръчните триони с техните гъвкави свободно закрепени остриета са най използваните триони. Гъвкавостта на острието би могло да се окаже проблем при начални опити за рязане и да се огъва. Но това с придобиването на повече опит лесно се преодолява.
Острието на трионите-пасватели е сравнително късо и тънко, усилено със здрава метална лента, огъната върху горния му край.
Металната лента държи острието право, не му позволява да се огъва, но и ограничава дълбочината на рязане.
Всички познавате бичкията. Тя е предназначена за по-груба работа. Има тясна и дълга режеща лента, която е захваната в двата края.
Т.н. злодейка пък е предназначена за криволинейно рязане и изрязване на отвори в плоскости. Много харaктерно е тясното ѝ острие. Подобни са и трионите за гипскартон. Тяхната конструкция също улеснява рязането по крива линия и изрязването на отвори.
Естествено има един куп други ръчни триони – за метал, за гипскартон, за газобетон, такива с метална рамка и още и още.
Когато търсите трион в онлайн магазина на Ташев Галвинг, напишете първо ТРИОН, за да ви се покажат всички възможни триони. След това изберете РЪЧЕН ТРИОН.
И тъй като сме на тема дърводелство – ще разгледаме дърводелските.
За по-груба работа ще ви трябва трион с по-дълго острие и с по-малко зъби на инч.
Ако пък сте решили, че можете да се справите с по-сложна задача и имате да направите някаква сглобка – вземете си трион пасвател.
А ако ще слагате и паркет, рязането на первазите можете да направите с този трион, но ще ви трябва и шаблон за первази. С него се режат первазите за ъглите, които рядко са 90 градуса. То няма значение какви са ъглите, но за да паснете первазите ще ви трябва шаблон.
И ето, че стигаме и до любимия трион – японския.
Поръчваме го.
И знаете ли защо японския трион ми е любим? Сега ще ви покажа как се работи с него а вие решите дали искате да го имате във вашата домашна работилница.
Повечето японски триони са назъбени и от двете страни на острието. И това, което ги прави японски е начинът на работа с тях – когато режете не ги бутате, както всички останали триони, а ги дърпате.
Всъщност на английски тези два вида триони са много добре разграничени – едните са push триони – т.е. такива, които се бутат, и другите са pull триони, такива, които се дърпат.
Даже ако се загледате – при рязане с трион, който върши работата при бутане – повечето отпадъчна дървесина пада отред, а по-малко отзад.
Когато режете с японски трион – работното движение е назад, при дърпането на триона към вас. И стърготините са повече от задната страна.
Дългата дръжка на триона позволява хващането му здраво с две ръце. Което означава, че трябва добре да сте фиксирали детайла със стеги. Дърпането е много по-лесно и затова усилията са по-малки.
Двустранното острие съчетава две функции – за надлъжно и напречно рязане.
То като се замислиш – дървото си е дърво. И дали ще го решеш с ръчен трион или с циркуляр – важно е острието.
Ето например ако режете с акумулаторен циркуляр, дисковете също са с различни по големина, брой и разположение зъби, в зависимост от това дали ще се реже напречно или надлъжно на влакната.
Този за надлъжно рязане е с по-големи и по-нарядко разположени зъби, защото при рязането трябва да отнема повече материал.
Този за напречно рязане е с по-фини и повече на брой зъби.
Циркулярът е инструмент, с който се работи много по-лесно отколкото с ръчния трион, но той е изисква много повече енергия и мощност при работа. Затова и аз съм му сложил многоволтова батерия. За многоволтовите батерии, за които говорихме в миналото предаване, информация ще намерите в сайта.
Но да се върнем на японския трион.
От едната страна на двойното острие, са разположени по-големи и чапразени зъби за надлъжно рязане, които са наклонени и заострени за рязане чрез дърпане. От другата страна са по-фините зъби за напречно рязане, също заточени за рязане чрез дърпане.
Характерно за този вид японски триони е гъвкавото острие, което позволява рязане много близо до основата.
Ако трябва да отрежете нещо много близо до основата, острието на ножа трябва да е гъвкаво.
Ние сме показвали и други инструменти, с които можете да свършите тази работа, като сабления трион или осцилатора.
Всичко ще намерите в сайта на предаването dzk.bg
Друго предимство на японския трион е, че острието му е много по-тънко от това на стандартните триони. Това е така, защото при дърпането то не се изкривява, както би се изкривило при бутане.
Нека направим по един сряз със всеки от трионите и да видим разликата.
Лесно се разпознава почерка на всеки един от трионите.
Затова, когато избирате трион, избирайте го според това каква работа искате да свършите.