Бетонови настилки за двора Semmelrock
Реших, че настилката двора ще е от бетонови павета и плочи Semmelrock. После ще ви кажа каква е разликата между паве и плоча.
Първо - бетоновите настилки се правят от естествени материали - цимент, пясък и разни други.
Второ - има голямо разнообразие от модели, размери, цветове. Можеш да ги комбинираш както решиш.
Трето - здрави са. Казват, че с времето бетонът става все по-здрав.
Не е за пренебрегване и фактът, че бетоновите настилки могат да имат допълнително покритие, което да не се хлъзга, или да е с различен цвят. Освен това настилката лесно се почиства и поддържа.
Но, колкото и да четох в интернет, реших че се нуждая от консултация с професионалист.
Записах си час за консултант през сайта на Винербергер и посетих мострената градина на Земелрок направо в завода им в Елин Пелин. Така де - око да види - ръка да пипне.
И отидох. Не си мислете, че не отидох. Сега ще ви разкажа, какво научих. Вижте и мостри съм си донесъл.
За да съчетаеш и двете функции на пътеките в двора - практична и декоративна, трябва да избереш правилната настилка Semmelrock.
За пътеките в двора избрах плочи, които наподобяват естествен гранит серия Гранито.
За площадката под дървото плочите са малко по-дебели и по-дълги. Вижте колко са красиви.
Тенденцията и при настилките е изкуствено да се създават повърхности близки до естествените. А какво значи естествени? Най-често става дума за камък и дърво.
Ето например тези плочи - напомнят за гранит.
Повърхността на някои се доближава до структурата на дървото, а на графитения вариант - наподобява метал или мраморна мозайка.
Исках да ви кажа за различните повърхности. Всички те се получават след допълнителна обработка и така се постига желания резултат - по-грапава (показва Пастела) или по-гладка, по-ествена (Luso Tivoli, цветна (Rayos) или такава като на суров бетон. Надявам се скоро да ви покажем и производството на паветата Земелрок в предаването Направено в България. Тогава вече съвсем ще стане ясно как се получават различните повърхности на плочите.
Това, което трябва да знаете, за да направите пътеките си красиви, равни и издръжливи на натоварвания е, че преди това трябва да направите основата много добре. Иначе пътеката ще стане на вълни и ще се спъвате докато ходите. В София има доста примери за такава настилка - хубаво е ама още не е готово - май това беше оправданието. Но за това как се прави основата за полагане на настилките ще ви разкажа в някое от следващите предавания.
Водещ
Жена ми много искаше да направим пътеките с така наречения комби вариант на Semmelrock на този модел - с тези мраморни частици напомня за единствената ни почивка в Гърция. . Да си призная честно не се сещам за нито една причина, поради която не избрах този вариант.
Но Какво означава комби?
В палетите, които ти доставят, различните по размери плочи или павета са подредени предварително, за да не се чудиш как да ги редиш като му дойде времето. Всеки ред на палето е приблизително по 1 кв. М, обикновено по 3 или 4 различни формата в една обща фигура. Така най-добре може да си нагодиш начина на редене по твой вкус и нужда. А най-важното е, че хем изглежда много красиво, а и не ти се налага да купуваш палета с различни размери. Голямо удобство си е. При производството на бетоновите настилки се използват естествени материали. Затова е препоръчително да се подреждат плочи от различни палети, за да се получи равномерно разпределение на цветовете.
Взимаш си павенцето и го поставяш на мястото му.
Получава се красива повърхност. Но за устойчивостта на настилката, особено при по-големи натоварвания, има значение не само добре направената основа, правилно подредените плочи или павета, но и дебелината на настилката, както и фугата между отделните елементи.
Например (показва Lusso Tivoli 90x30 или 60x30) – тези плочи с визия на травертин, са с дебелина 4 см. Те са подходящи за алеята около къщата или навеса. Но ако искам да си паркирам и колата в двора, трябваше да послушам жена ми и да изберем павета с дебелина 6 см.
Аз обаче обичам да се презастраховам. Затова се колебаех между тези са с дебелина 8 см, защото може да се наложи някой да влезе и някое камионче.
При правилно редене, плочите трябва да не се допират, а да са на определено разстояние едни от други, но пък и да не се разместват,
Като по тях мине тъщата или колата…. което се гарантира от фугата.
Оребряванията предпазват от разместване и накланяне и дават равномерна широчина на фугата. А фугата ви гарантира поемане на разширения и свивания и предпазва настилката при натоварвания. Това е особено важно, ако ще спирате двутонен джип върху тях и ще въртите волана, докато паркирате.
Плочите са фабрично произведени с вградени дистанционери за свързване. Така че, при редене елементите влизат един в друг. Като нут и федер или глъб и зъб при голямоформатните тухли.
Единият от елементите е конусовиден. Така пясъкът, който се използва за фугиране навлиза между плочите по-лесно, а освен това се заклинва при конусите. Веднъж влязъл вътре във фугата му е много трудно да излезе, освен ако не го отмиете по погрешка с водоструйката.
Има още един елемент в основата на плочата и той служи като дистанционер и определя минималната широчина на фугата.
Колкото е по-малък контактът между твърдите плочи, толкова по-малка е вероятността настилката да се деформира и плочите да се разместят, когато паркирате джипа и въртите на място волана.
Фугата се запълва с пясък но и той трябва да отговаря на изисквания по отношение на размера на песъчинките. Препоръчително е да се използва пясък за запълване който се втвърдява след навлажняване, не се отмива при силен дъжд и сняг, но и пропуска водата и спомага за правилното отводяване.
А на мен не ми се чистят треви и бурени от фугите.