Ръчни инструменти за гипскартон
Гипсокартонът, с всички свои разновидности, е наистина универсален материал и може да се използва в толкова много ситуации. Дали ще правите предстенна обшивка, за да се възползвате от възможността да сложите и топлоизолационен материал, или да изградите стената пред вградената конструкция за тоалетната в банята - можете да се справите и сами. Вярно е, че липсата на знания за това как да се реже и как се фиксира гипсокартон, понякога спира хората да се заемат с някои елементарни задачи.
Но преди това - ви трябват правилните инструменти. Няма как да се справите без подходящи за обработката на гипсокартон ръчни инструменти.
Така за да започнем работа пак опираме до Боби, който разбира се ще ни ги осигури.
Работата с гипсокартон е една от строителните дейности, с която може да се справи всеки, стига да знае как Ако за други работи си трябва много майсторлък и ръка, тук си има правила и много математика. Който не знае закона на Ома да си дома, а който не знае питагоровата теорема, да не пипа гипсокартона. Но това, което ще ви улесни значително работата е да си купите инструменти, специализирани за работа с гипсокартон.
Не е сложно.
Аз първо влизам в сайта на ташев галвинг, за да разгледам и да си набележа няколко.
Първо са ножовете за рязане на гипсокартона. Има обикновени и с трапецовидни остриета. Естествено трябва да се подсигурите и с двата вида, и разбира се с кутийка резервни остриета.
Без трион за гипсокартон ще ви е трудно да отрежете правилно отвори в картона.
За шпакловането ще ви трябват шпакли и маламашки. Но там вие си знаете.
Аз отивам на щанда, за да взема няколко инструмента на Стенли. Ще изненадам Стенли и с един колан за работа на “Стенли”. Май станаха много Стенлита, но вие ще разберете по-късно кой кое.
Признавам си, че преди работата с гипсокартон ми изглеждаше много сложна и майсторска. Но повярвайте ми, не е така. Вие също можете да се справите добре, а освен това ще спестите и много пари.
Първо и задължително е да си вземете колан. Без колан просто не сте гипсокартонаджия.
Освен, че ви придава сериозен майсторски вид, коланът е изключително полезен . В него си слагаш почти всичко необходимо и не го търсиш. А когато дойде време за монтаж на картона върху конструкцията, не слизаш за всяка рапидка от стълбата.
Сигурен съм, че този, който е измислил колана е преписвал от каубоите.
За да срежете едно парче гипсокартон първо трябва да го оразмерите. Т.е. трябва ви ролетка, нивелир и чертилка, ако разстоянието е по-голямо. Даже не ви трябва някой, който да държи единия край - то си има кука за тази цел.
Очертаването е важно, за да знаете къде точно ще режете.
Нали знаете, че за да пише конецът трябва да се навива в чертилката, след всяко тупване. След като се навие е готов за ново чертане. Ако спре да чертае - заредете в контейнера прохообразната боя. Отваряте , сипвате и продължавате да си чертаете.
Хладното оръжие на уважаващия себе си гипсокартонаджия е ножа с трапецовидно острие.
За рязането на гипсокартона ти трябва остър нож и не много дълго острие.
И няма нужда да режете цялата гипсова плоча. Това, което трябва да срежете е хартията от горната страна на плочата. Сега, казват, че първо се реже от лицевата страна, после от към гърба, ама като се замисля коя хартия първо ще срежеш май няма голямо значение. Оставям на вас да решите.
След като вземете това решение и сте отбелязали къде - слагате си нивелира и режете.
Гипсовото ядро на плочата е изключително крехко, затова се чупи много лесно. Достатъчно е леко да подпрете с коляно.
Прегъвате, след това с ножа срязвате и хартията от към гърба на плочата.
Както виждате рязането на гипсокартонената плоскост се свежда до срязването на двата пласта хартия с ето този малък нож.