Как се прави електрическа китара с Калин Белчев
Днес ще си говорим за един от най-често използваните музикални инструменти. Не само ще си говорим но и ще го направим.
През 50-те и 60-те години този инструмент се използва в най-различни стилове - поп, рок, джаз, блус.
Навярно някои се досетиха, че става дума за електрическата китара.
Тя дори става нарицателно за един тип музика - “Всичко слушам, важното е жица да има.”
А за тези, които слушат тази музика, създава прякори, които им остават за цял живот. Може отдавна да нямаш дълга коса и черна тениска, но прякорът си седи - “Жицаа, ще излизаме ли днеска”?
Сега някой веднага ще каже - ти пък какво ще правиш, електрическа китара си виждал само на картинка. Я си гледай там перфораторите. И ще бъде напълно прав, но днес съм поканил експерт по китарите и дори аз нямам търпение да разбера как се прави електрическа китара. Но преди това трябва да се подготвим с всички необходими инструменти. И за това ще ни помогне Боби, който е в магазина на Ташев-Галвинг.
Супер, благодаря, Боби. Подготвихме се с всички необходими инструменти. Имаме акумулаторен multivolt прободен трион на HiKOKI. Имаме оберфреза, която ще монтираме на многофункционалната маса на Wolfcraft. За шлайфане имаме орбитален шлайф и винтоверт, ако се наложи да пробиваме или завиваме нещо.
В този случай, обаче, аз съм до тук. Трябва ми експерт по китарите. А най-хубавото е, че имам такъв. Защото днес на гости ще ми един човек, който разбира китарите отвън и отвътре. Един човек, който може както да свири, така и да изработва тези чаровни инструменти. Нека посрещнем с музика роденият, с жица закърменият, Калин Белчев!
Каква е разликата между електрическа и акустична китара?
Ти от колко време правиш китари и как започна да се занимаваш с това?
Какво е важно за изработката на една електрическа китара?
От къде ще започнем с нашата китара.
Имаме тялото. Каква е следващата стъпка?
Калине, благодаря ти за това гостуване. Научихме много интересни неща за електрическите китари.