Етажерка за антре с магнити
Ето и нашата етажерка - подходяща за тесни входни антрета, в които няма място за по-големи шкафове. Отдолу има удобни сгъваеми закачалки. Силните неодимови магнити ще държат здраво ключовете, за да не ги търсиш всеки път.
Ръбовете на етажерката ще заоблим с фрезата, на която е монтиран фрезер, с който ще направим достатъчно дълбок нут в дъската, която играе роля на гръб на етажерката и в него ще залепим рафта.
Определяме дълбочината на рязане.
Широчината на нута трябва да е 18 мм, колкото е дебелината на дъската. Фрезерът е с диаметър 16 мм, затова ще преместим линеала с 2 мм и ще направим нута малко по-широк.
Сега на многофункционалната маса с оберфрезата ще обработим някои от ръбовете на детайлите. Заоблени ще изглеждат много по-добре.
Фрезерът е с не много сложен профил – няма и нужда.
Спазваме правилата за обработка на детайлите и за посоката и последователността на работа – първо напречно, после надлъжно на влакната и по часовниковата стрелка, когато е външен ръб.
За неодимовите магнити, от долната страна на рафта ще направим няколко глухи отвора с дълбочина само толкова, колкото да вгадим магнитите.
Рафтът на етажерката ще залепим с пистолет и стопяемо лепило на Щайнел. Нанасяме само върху детайла и притискаме.
Залепваме и другия детайл към рафта.
Преди да монтираме закачалките и магнитите ще лакираме етажерката с лазурен/акрилен лак, за да защитим дървото.
След като изсъхне залепваме и неодимовите магнити и монтираме закачалките.
След като изсъхне залепваме и неодимовите магнити и монтираме закачалките.
А сега идва и не по-малко важната част – как да монтираме етажерката към стената.
Има два начина – с винтове, за което се изисква дупчене на стената, и слагане на дюбели и разбира се малко прах, което няма да зарадва жена ви. Вторият е с монтажно лепило.
Аз лично предпочитам монтажното лепило – нанасяш, притискаш към стената и след 10 секунди етажерката е монтирана.