Зареждане на акумулатор, стойка за стегите и чираците Wolfcraft
Днес ще отворим темата за това, как се зареждат акумулатори и защо правилното зарядно може да промени тенденцията на всеки 2 години да купуваме нов акумулатор.
А след това съм решил да направя някои подобрения в работилницата. Ще направя специална стойка за всичките ми стеги, щипки и чираци на Wolfcraft. Останете с нас, защото Да Знаеш Как е стъпалото към Да Можеш!
Здравейте, скъпи приятели, аз съм Стенли, а вие сте с новите епизоди на Да Знаеш Как!
И извинете за закъснението, но тази сутрин влизам в колата, въртя ключа, а тя „Виуф“, въртя пак „Виуф“. Направо сърцето ми се сви от този звук.
Да знаете от мен, акумулаторите имат невероятната способност винаги да падат в неподходящия момент. През другото време само седят и чакат.
Стенли! Дай зарядното за акумулатори!
Зареждане на акумулатор
Да започнем най-напред с това, какво са акумулаторите и с какво са характерни те. Какво ги различава от най-обикновена батерия? И едното 12V и другото 12V...
Това, което различава акумулатора е огромния стартов ток или пусков ток, който е от порядъка на няколко стотин ампера. Целта на автомобилния акумулатор е да отдаде максимален ток за кратко време.
Като избирате подходящ модел за колата си има 3 характеристики, които трябва да съобразите. Капацитет или колко амперчаса е, стартов ток и ляв или десен плюс. Всяко от тях е зададено според модела на автомобила и двигателя му.
Повечето акумулатори са оловно-киселинната батерия, в която електродите се състоят от олово и оловен двуокис и електролит от разредена сярна киселина. Но днес няма да говорим толкова за видовете акумулатори.
Абе глупости! Кво било, що било. Аз да не съм Елон Мъск. Имало там AGM със стъклена вата, гелови и не знам си кви си. Това не ни е темата днес.
Най-общо ще ги разделим на обслужваеми и необслужваеми. Обслужваемите обикновено имат тапи отгоре на клетките. Гъстотата на електролита се проверява със специална толумба и се налага да се долива дестилирана вода от време на време. Един акумулатор така го долях, че после няма зареждане.
Необслужваемите или са с гел или рекомбинират кислорода и водорода и по този начин намаляват значително загубата на вода.
Те или нямат капачка или тя е една обща и добре залепена.
Животът на оловно-киселинните акумулатори до голяма степен зависи от така наречената дълбочина на разреждане на батерията. Дълбоко разреждане може да повреди батерията. По двата електрода се образува оловен сулфат, а електролитът изгубва разтворената си сярна киселина и се превръща основно във вода.
Стойка за стегите и чираците на Wolfcraft
И сега, след като сте изгледали рекламите - продължаваме. Знаете ли защо реших да си направя стойка за стегите? Ще ви кажа.
Напоследък забелязах, че щипките и чираците в работилницата започват да изчезват. Миналата седмица имах по 5 от всеки вид, сега останали само по 3. Странно ми беше къде ще изчезват. На кого ще са му притрябвали чираци?
И вчера разбрах. Връщам се в къщи и усещам още от вратата божествен аромат. Жена ми готви поредната вкусна вечеря. Влизам в кухнята и какво да видя – половината ми щипки там.
Една щипка държи книгата с рецептите, с друга защипала пакета с брашното, за да не се разсипва, трета не знам си къде защипана. А пък сина ми си направил селфи стик с една дъсчица. Защипал телефона към нея и се снима.
Намерили ги били някъде захвърлени в работилницата.
Та затова реших да си направя стойка за всички стеги и щипки, за да не ми казват, че ги намерили някъде в работилницата.
Отне ми известно време докато измисля проекта. Искам всички стеги на Волфкрафт – с пластмасови челюсти, с железни челюсти, щипки, чираци, менгемета, лентови стеги, стеги за прав ъгъл, триони, всички да са ми под ръка и под око.