Бутилка в клетка за подарък, косачка робот
Заслужава си да гледате и този епизод на предаването, защото ще видите как моят приятел, вие знаете кой, отказва алкохола. Както е казал народът – покритото мляко котки не го лочат.
След това бавно но славно роботите ще превземат и градината.
Останете с нас и ще се забавляваме заедно.
Един приятел има рожден ден скоро и се чудя какво да му подаря. То, най-лесно ще е да му купя една бутилка. Има едни такива дето не се търкалят. Той много си пада по тях.
Но за да не ме обвини жена му, че все нездравословни подаръци му нося, ще сложа бутилката в клетка. Да се поизмъчи малко докато се добере до нея. Ще ви покажа работа с един инструмент, който чакам отдавна. Но първо да свършим предварителната работа.
Като гледам проекта си представям как ще падне едно трескаво развиване на гайки, преди да дойде и най-голямата изненада. Защото тя идва след като развиете всички гайки. Но нека започваме, ще няма търпение да пробвам новия циркуляр.
Тъй като всичко в този bottle cage е от метал, ще работим настолен циркуляр, предназначен за сухо напречно рязане на метал с циркулярен диск.
Другият начин за рязане на метали е с ъглошлайф. Но при рязането с ъглошлайф хвърчат искри от нажежен метал, защото карбофлексният диск, който се използва, пили и стопява метала. Освен това металът в областта на рязането се нагрява и затова не се препоръчва рязане с ъглошлайф на поцинковани материали. Има и още нещо – с износването на карбофлексния диск намалява неговият размер, което съответно намалява и максималната дебелина на детайлите, които може да среже.
Това беше само за проба. Сега да погледна отново проекта, който Боби направи на SketchUP и да започваме.
Имаме две планки – една отгоре и една отдолу с размер 130 на 130 и шпилки - 1,2,3,4 ......7,8.
На долната планка трябва да направя резби, за да завия шпилките. А на горната трябва да направя отвори и ще я фиксирам с гайки отдолу и отгоре.
Ще извикам Стенли да помага да завиваме гайките, тъй като на стърчащите с по 7-8 см шпилки трябва да навием гайки – по около 10-12 на всяка шпилка - значи някъде около стотина, плюс минус. Тази част ще е най забавната.
А за да съм сигурен, че клетката няма да има отваряне, ще ви покажа как се прави заварка и заварка с течна стомана, но това като стигнем до там.
Ще оразмерим двете планки. Те са еднакви 130 на 130 мм. След това ще срежа и 8-те шпилки на по 39 см всяка. Все пак трябва да има място за 10-те гайки.
Поддръжката на моравата в перфектно състояние се крие в непрекъсната грижа за тревата. Но както се казва и косенето не е това, което беше.
Роботизирани помощници има вече и в градината. Говоря за косачките робот. Как косачката робот се грижи за моравата?
Първо, за разлика от традиционните косачки, за роботите не е от значение дали вали или грее слънце. Те работят независимо от времето.
Свикнали сме да косим по права линия. Това не е грешно, но едва ли е необходимо за перфектен резултат. Косачката робот не спазва коридори – тя коси по свой си план и траектория, като се промъква и през тесни проходи, стига да може да мине. Резултатът е напълно гладка трева без ивици, която мирише свежо всеки ден.
Тревата расте денонощно. С традиционните косачки косим в най-добрия случай на седмицата веднъж. Роботът коси ежедневно - коси по малко, но често, което поддържа тревата свежа и освен това малките парченца отрязана трева, падат и наторяват моравата по естествен начин.