Красива и функционална ревизионна вратичка за баня
Днес съм решил да отделя време за ревизионните отвори. Много често точно те се оказват ябълката на раздора - къде да са разположени, как ще затваря и отваря вратичката, вградени ли да бъдат или пък не, защото няма дълбочина. Това все въпроси, които понякога оставяме за края на ремонта. А всъщност - това трябва да се реши още при проектирането. Най-любимо нещо ми е, след като сме изръсили вече няколко хиледарки за ремонт на банята, на края да пльокнем една от онези белите пластмасови ревизии за 10лв. Ей така да ми боде очите всеки ден.
Ето тук са водомерите, значи тук трябва да е ревизионни отвор,
може да бъде едно майсторско обяснение, а зад него се крие скритата мисъл -
Абе кой ще ти се занимава да мести водомерите?
Винаги могат да бъдат преместени при правилно и детайлно изготвяне на проекта.
С начина на затваряне на ревизионните отвори трябва да сте наясно още в началото. Ако хвърлим едно око на ревизионните вратички в сайта на Бобилд ще видим че има различни варианти.
Има ревизионни вратички които се монтират върху плочките,
Такива за вграждане в еднослоен и двуслоен гипсокартон.
Размерът, както се казва е по желание.
Ако няма възможност за вграждане в гипсокартона - можете да я монтирате и върху плочките - алуминиевата рамка се залепва върху вече наредените плочки.
Моят съвет е винаги да планирате точно мястото, вида и начина на отваряне на ревизионната вратичка предварително.
Просто не се прави така - оставям някакъв отвор, някъде пред водомерите, пък после ще му мисля с какво и как ще го затварям.
Ако сте решили да вградите рамката и да залепите плочка върху вратичката, трябва да съобразите размера на отвора със размера на плочките и начина им на редене. Просто ще си улесните работа ако върху отвора трябва да залепите една цяла плочка, отколкото ако в процеса на лепене се окаже, че вертикалната и хоризонталната фуга минават през средата на вратичката.
Ето на тази мостра, която сме подготвили предварително имаме различни видове ревизионни вратички на Бобилд, с различен размер и различно отваряне.
Някои дори не могат да се различат къде точно са.
Ако сте направили предстенна обшивка с два слоя гипсокартон, рамката за вграждане на вратичката трябва да е по-широка.
Ревизия можете да монтирате и на тавана ако ви трябва. Там няма нужда от два слоя - затова и алуминиевата рамка е по-тънка.
Когато е необходимо за достъп през целия отвор вратичката се отстранява цялата.
Ревизионния отвор трябва да позволява пълна ревизия на това, което се крие зад него. То затова се казва и ревизионен отвор. Ако се наложи да се сменят водомери трябва да може да се вкара инструмент, да може да се завърти….
Така че правете отворите достатъчно големи.
Аз тъкмо щях да ви покажа и това решение на Бобилд. Предствете си, че отворът е по-голям - 60 сме например във височина. Тогава трудно ще се отваря и затваря със стандартни механизми.
Разбира се електрическото отваряне и затваряне е една екстра, която хич не е за пренебрегване, когато вратата стане много тежка. Защото ако се залепи гранитогрес с дебелина 1 см то си става тежко.
Но пък се пести място, защото врата се сгъва на две.
Всъщност преди да залепите плочките вашият отвор представлява ето това.
Лепите плочките на стената и след това и на двете части на вратичката. Ако трябва да се режат е добре плочите да се подложат на водно рязане, а не с обикновена машина за да получите гладък ръб.
Знаете, че обикновената машина реже само най-горния слой, а остатъка се чупи и ръбът не е достатъчно гладък.
След това се монтират пантите, които осигуряват сгъването на вратата.
При луксозно изпълнение на банята, когато и плочите и обзавеждането са от висок клас, трябва да помислите и за ревизия, която не само ще осигури достъп до водомери и каквото има зад нея, но и ще впечатли съседката, когато я поканите да ѝ покажете новата баня.
Онзи ден бях на гости на едни приятели новодомци. Жилището не е много голямо и хората практично са уползотворили всяка ниша за да си направят така наречените обеми за съхранение.
Те в антрето си поръчали точно по размера на нишата една такава вратичка. Монтирали в нишата само едни рафтове и се получил прекрасен шкаф за обувки.
Върху алуминиевата вратичка всложили гипсокартон и го боядисали в цвета на стената.
Отварят дистанционно, без да пипат с ръце, както преди малко вие знаете кой, отваряше и затваряше вратата със силата на мисълта.