Рязане на плочки без прах
Както се казва и в едно друго предаване, помещението, което се ремонтира най-често е банята.
Та затова днес пак ще подхвана темата за плочките. Ще режем по-нестандартно и ще пробиваме по-успешно.
Рязането и пробиването на плочки е деликатна работа. Пък и те плочките все ще се счупят в най-неподходящия момент. За да се справим с това, ще ни трябват малко умения и повече инструменти.
Да си призная честно, бях на 24, когато ми се наложи да направя първия ремонт и да залепя първите си плочки в банята.
Тогава беше горе-долу като днешната ситуация - няма майстори и ако намериш - взимат много скъпо.
Затова сега ще отида на шанда на Бош в магазина на Ташев и ще си поговоря с консултантите. Нека да се подготвим с инструменти за най-често срещаните операции при ремонт на банята - рязане и пробиване на плочки.
Нека не си кривим душата и да признаем, че при рязане с ъглошлайф се вдига прах и шум.
Затова аз ще вземе и един прахоуловител за шлайфа, за да нямаме проблеми с операторите, докато Стенли показва как се режат плочки.
Консумативите са не по-малко важни от инструментите. Аз ще отида да щанда, за да взема боркорони, свредла и диамантени дискове.
То всеки производител препоръчва с неговите инструменти да се работи с неговите консумативи.
И знаете ли кое е много важно, когато ще пробивате плочки, които са вече залепени? Да разберете дали зад плочките случайно има тръба или кабел. Отивам за детекторите на Бош.
Това е. Сега да видим как се режат и пробиват плочки без да се счупят.
Преди да се заемем за работа, бих искал да направя някои уточнения, за тези, които ги чувам да казват - а къде ти е машина за рязане, като ще режеш плочки?
Аз това за машините за рязане на плочки съм го обяснявал - влизате в сайта на предаването dzk.bg и гледате видеата - има всичко - за сухо, за мокро, за рязане под 45 градуса.
Това, което важи за всички машини за рязане на плочки е, че те режат през цялата дължина или ширина на плочката.
Затова днес ще режем по-нестандартно. Затова и Боби взе този ъглошлайф на Бош. Защото ще режем квадратни или кръгли отвори в плочките. Това с машина не можете да но направите.
Понякога при лепене на плочки се озовавате в ситуация, в която е необходимо да направите отвор за бутона на тоалетната чиния. Тук моят съвет е, да направите така дизайнерския проект за подреждането на плочките, че отворът да се падне не вътре в една плочка, а по средата на между двете плочки.
В този случай очертавате размера на отвора и режете. Внимавайте ако остава много тясно парче плочка отгоре и отдолу. Това затруднява работата. Затова е толкова важно проектът за плочките да е направен прецизно и вярно спрямо размерите на банята.
За рязането на плочки ви трябва диамантен диск. За препоръчване тънък, за да не отнема от плочката твърде много.
За поставянето или смяната му няма да ми трябва ключа, защото Боби е избрал системата X-Lock.
Диамантените дискове за рязане на плочки имат вградени диамантени зрънца в стоманения ръб, и именно те смилат твърдите материали.
Ще сложа само и прахоуловителя с прахосмукачката, за да нямам проблеми с операторите. Последният път когато се наложи да снимат едно такова рязане направо ви казвам напуснаха и нищо не можа да ги накара да се върнат с камерите в работилницата.
Затова днес съм се подготвил.
Когато единият ви инструмент е акумулаторен, в случая ъглошлайфът, е добре и другият да е акумулаторен. А не прахосмукачката да е с кабел и да търсите къде да я включите, защото банята още се прави и няма ток. Като ще се възползвате от свободата на акумулаторни инструменти, трябва да е цялостно.
Когато лепите плочки около сифона, нали знаете - отворът не се прави в центъра на плочката, колкото и да настоява жена ви за това. Нареждате 4 плочки и позиционирате сифона в центъра завъртян на 45 градуса. Така ще можете да направите равномерен наклон към него от всички страни.
С ъглошлайфа се режат и кръгли отвори - например за канализационните тръби. Сега това си е малко сложно и бавно, но можете да опитате. Сигурно на десетия опит ще имате някакъв напредък.
Започвате с маркиране на разреза и отбелязвате на лицето на плочката. С ъглошлайф режете винаги откъм лицето на плочката. Така срязвате първо горния по-твърд слой, а след това и сърцевината на плочката.
Нали разбрахте как. Айде успех с рязането на кръглия отвор.