Монтаж на дограма - инструменти и съвети
Та решил съм аз да ъпгрейдна старата дървена дограма с нова PVC. Избрах профил, стъклопакет, обков. Поръчах я и всичко е точно. Произведоха дограмата и като дойде време за монтаж …
… ми то нямало дати… колегите били много заети … вашето обаждане е важно за нас …
Аз им казах, така ли? Я си ми дай дограмата, аз ще си монтирам сам. Голяма философия. Те тези дограмаджии да не са ракетни инженери. На Илън Мъск от екипа половината дограма са слагали, преди да работят за него. То това ще им е много полезно сега като отидат на Марс. То и там джамове ще има.
Аз хубаво се хвърлих в дълбокото с този прозорец, но да се отиваме в магазина на Ташев-Галвинг, където Боби ще ни каже какви инструменти ще ми трябват.
Ако сте решили сами да се оправяте със смяната на старата дограма първото нещо, което ще ви трябва е един саблен трион.
Сега вече ги правят толкова компактни и удобни, че няма как да не им станеш фен. Освен че, с подходящ нож режеш каквото ти попадне, са и акумулаторни - не ти се мотаят кабели напред назад.
Аз отивам до щанда на Бош да подсигуря един, че Стенли много се е заканил на дограмджийската фирма.
Има още две машини, без които трудно ще се справите, да не кажа почти няма да се справите. Това е добрият, няма да кажа стар, защото не е стар а нов модел, перфоратор и ударен гайко…. и винто …верт.
Сега не знам как да кажа, че да е по-точно - ударен гайковерт, или ударен винтоверт, защото това е инструмент, който върши еднакво добре и двете функции.
И да не забравяме, че голям част от лесната работа се върши от т.н. Консумативи - ножове и накрайници.
Ножоветете за сабления трион са толкова разнообразни, че дето се вика само за хартия няма.
Има и комбинирани, така, че да не ги сменяш непрекъснато - слагаш и режеш наред.
Същото важи и за накрайниците Impact Control Multi Construction - слагаш и завиваш каквото ти падне.
Сега е време да се придвижваме към работилницата, че всички ме чакат с нетърпение.
Взехме всички инструменти, които ни трябват. Можем да се захващаме за работа. Преди да монтираме новата дограмата, какво трябва направим? Ами да премахнем старата! И тогава става една мътна и кървава. Винаги съм твърдял, че смяната на дограмата е начало на основен ремонт. Така че внимавайте.
Започва се едно блъскане, всичко влиза с употреба, чукове, тесли, кози крак, кози крак, кози крак. Уж, нищо не го държи този прозорец, а не излиза… Те едно време ги правеха с едни дървени клепета в стената и всичко е в пирони.
И когато не ще да излезе, ще влезе в употреба сабленият трион. Много го обичам този инструмент. Режеш всичко - тръби, метал, дърво, пирони, дърво с пирони. С друг инструмент трябва да внимаваш. Да няма някой пирон останал в гредата, че ще стане фал. Но със сабления трион режеш без да се замислиш. Само трябва да имаш подходящия нож.
Засичай ми за колко време ще премина през онази преградна стена от гипсокартон. Мога да си очертая силуета.
Важното е да се сложи правилния нож. Има такива за дърво, за метал. По зъбите ще ги познаете. Но за по-сигурно четете какво пише на тях. Има и комбинирани, тези са за дърво с пирони. Тук имам един на Бош, на който пише Window Demolition. Чак пък demolition.Но той Боби знае какво ми е този нож.
Когато старият прозорец ви се опре и не иска да излиза, сабленият трион ще ви спести много блъскане. Изрязвате пироните към клепетата, режете и самата рамка, ако се наложи. Абе каквото имате да режете го режете.
Ааа, забравих да ви кажа нещо важно, дано не е късно. Преди да изкъртите, нарежете и изпотрошите старата дограма, измерете дали новата съвпадата с отвора на прозореца. Кой знае дали този, който взимал размерите, дали не е ползвал инчова ролетка. На един приятел така, свалят старата дограма. Тръгват да монтират новата и тя с 20см по-къса. Е то пяна, пяна, ама чак 20см не може да покрие. А стаята вече е широко отворена към света. Докато произведат новата, птици се бяха настанили в спалнята.
Ако всичко е точно, продължаваме напред. Най-сложната част от монтажа на дограма е нивелирането и стабилното й закрепяне в отвора на прозореца. Използват се дървени клинчета и нивелир. Чук от тук, чук там. Задачата ви е да я нивелирате във всичко посоки и то без да я изкривите, защото голите нефиксирани PVC профили, без стъклопакетите в тях, не са толкова стабилни колкото си мислите.
След това същинското фиксиране. Всички сте виждали полиуретановата пяна, с която се прави.
Пшшшшт Пшшшт. Готов си мой човек. Като стегне, слагай крилата, ако можеш.
Да ама не! Задължително освен с пяна, дограмата трябва да се хване и винтове към стената и то на няколко места. Един монтажник веднъж ми се хвалеше и философстваше:
Аз всички прозорци си монтирам само с пяна. Тия глупости с винтове минтове, не ги гледай.
След това като разду пяната, дограмата стана като лък. 3 винта един до друг не му стигнаха да я прибере. Но той си я монтирал само на пяна.
Най-често се използват така наречените винтове за директен монтаж, но всички ги наричат зебри. А защо са за директен монтаж, ами защото дупчиш, вкарваш и завиваш. Няма дюбели, няма нищо. Аз съм им голям фен.
Дупчи се директно през дограмата и зебрата опира в металния профил вътре. Да не мислите, че в пластмасата държи.
Но има една особеност. Ако в дюбел можете да завивате и с нормален винтоверт, за зебрите ще ви е необходим ударен. Усилието за завиването на винтовете за директен монтаж е много по-голямо, защото те трябва сами да си нарежат резба в бетона или тухлите. Ако го правите с обикновен винтоверт, може да се наложи да ходите на гости в сервиза на Ташев-Галвинг. Сега ще ви покажа как се прави. Първо правим отвор с перфоратора малко по-малък от външния диаметър на зебрата.
Ей, ама от както ги направиха и перфораторите на батерии, направо се родих. Особено за монтаж на дограма. Щото като строиш, първо затваряш с дограмата, после пускаш тока.