Какво са голямоформатни керемиди?
За модерен цвят днес говорим, когато е цветът е антрацит. Това го запомних от един архитект, с когото обсъждахме последните тенденции при изграждането на покрив миналата седмица.
Има няколко модела с цвят антрацит, но на мен ми хвана окото новият модел Континентал 9.Тези, които гледат редовно нашите предавания, знаят колко често говорим за покрива. Покривът, както казват, е петата фасада на къщата. Ако не го направиш както трябва, все едно си оставил къщата без една стена.
За избора на керемиди сме говорили често. Днес искам да ви кажа как аз избрах керемидите за новия покрив на старата къща на тъщата.
Тя тъщата си е традиционалист. Изрично ме предупреди, че керемидите трябва да са керамични.
Керамични - викам си добре - това е естествен материал, няма никакви химически примеси в глината, от която се произвеждат.
Тя тъщата традиционалист за едно, но за друго не. Иска къщата ѝ да изглежда модерно. Модерно, обяснява ми тя, означава първо да не са с много вълни, да са с по-плоски и изчистени форми. И второ не искала да са с традиционния червен цвят. Това беше добре, че уточни тя какво разбира под модерно, защото модерно за едни е едно, за други - друго.
И аз какво да правя - заемам се за работа. Че той покривът не може да стои без керемиди.
Влизам в сайта на Винербергер и разглеждам керамичните керемиди Тондах.
Антрацитният цвят е подходящ за осигуряването на желаното модернистично звучене на Вашия покрив, като се препоръчва за покриви с минимален наклон от 17⁰
Викам си да отивам и да ги видя отблизо в някой склад.
Ходих и видях. Даже си взех две мостри и на вас да ги покажа, че то само от картинка не можеш да разбереш.
Ето тази е стандартната керемида с цвят антрацит. Размер 255 x 435 mm.
Ето я и новата керемида, която си избрах Континентал 9. Голямоформатна.
Разликата между стандартната керемида и голямоформатната е, че от стандартните ще са ви необходими 12 броя и малко, за да покриете един кв. м от покрива, а от голямоформатните - само 9. То затова и накрая на модела, от Винербергер са сложили една 9-ка.
Това означава, че ако използвате голямоформатни керемиди на всеки квадратен метър от покрива ще имате по около 6 килограма по-малко тежест.
На тъщата покривът е 170 квадрата х 6 кг - кажи го един тон по-малко. Ако целта ви е да олекотите тежестта върху конструкцията, каквато е и моята задача - ще вземете голямоформатни керемиди.
И след като избрах керемидите се заех да изчисля къде трябва да се заковават летвите от дървената конструкция.
То си има формула за смятане.
Нали знаете, целта е разстоянието от стрехата до билото да се разпредели така, че да няма рязане на керемиди в последния ред. Такова рязане хич няма да се хареса на тъщата.
Керемидите могат да се приплъзват и така редовете са с различна ширина според конкретния покрив.
Покривът трябва да е стабилен и да издържи на силни ветрове и бури и какви ли не други капризи на времето.
От една страна това се осигурява от начина на производство на самите керемиди. От друга не по-малко важни са и аксесоарите.
Аз това на тъщата няма да го обяснявам, но на вас ще ви кажа.
Знаете, че скобите за закрепване не позволяват на керемидите да се разместват. На всички от Сливен горещо им препоръчвам, да не забравят да сложат и ветрозадържащите скоби.
При новата керемида вертикалният фалц е профилиран, така че скобата да се захване по-стабилно за фалца и да не се размества.
За районите с по-силен вятър, ветрозадържащите скоби са препоръчителни, за да не казвам задължителни. А там, където вали повечко сняг - ви трябват и снегозадържащи скоби.
Можете да си ги изберете като цвета на керемидите и те няма да дори да се забелязват, но ще предпазват зимата от изсипване на големи снежни маси от покрива, които могат да повередят улуците или пък дори други по-големи пакости да направят, изсипвайки се от покрива.
Вие знаете, че различните цветове на керемидите Тондах се получават чрез използване енгоби.
Тази керемида е преминала през процес на енгобиране.
Технологията на енгобиране на керемидите се състои в нанасянето на разтворени във вода естесвени глини, които са с различен минерален състав.
След сушенето, керемидите преминават през тунел, в който върху тях се нанася фин слой от разтворените глини. Едва след това керемидите преминават през пещта за изпичане. По този начин се създава неразривна връзка между енгобираното покритие и самата керемида .
Вижте каква анимация съм ѝ подготвил на тъщата.
Идва изсушената керемида по транспортната лента.
Нанася се слоя разтворена глина.
И керемидата продължава през пещта.
Така се постигат нужните здравина и дълготрайност на цвета.
И понеже знам, че тъщата е Тома неверни, съм се подготвил и с демонстрация.