Видове полиуретанова пяна
Разнообразието и лесната употреба на полиуретановите пени ги прави все по-предпочитани за работа и от непрофесионалистите.
Професионалистите предпочитат флакони, предназначени за шприцоване със специален пистолет за пяна. Хоум геймърите могат да избират – пистолетна, за което се изисква допълнително инвестиране в пистолет, или ръчна, готова и за многократна употреба. Спазването на инструкциите на производителите, обикновено ясно описани върху опаковките – ще ви донесе бързи и качествени резултати.
Ако при работа държите флакона, с апликатора нагоре, което за един непрофесионалист е абсолютно логично, то първо ще излезе газът, а пяната ще си остане вътре. След това спокойно изхвърлете флакона, тъй като той вече не става за нищо.
Със спусъка можете относително лесно да контролирате количеството на пяната, която излиза.
Когато свършите работа, отчупете запечатващия щтифт, запушете тръбичката и я сгънете.
Оставете я в работилницата и когато ви потрябва, пак можете да я използвате.
Друг полиуретанов продукт, който набира все по-голяма популярност е полиуретановото лепило.
С полиуретановото лепило се елиминират всякакви мокри процеси, мъкненето на чували със суха смес, кофи, миксери, инструменти, води. Всичко е в един флакон.
При правене на т.н. суха мазилка, лепилото се нанася на около 3 см от края на гипскатона и после и в средата, за да се осигури достатъчна контактна повърхност.
Лентите от нанесеното лепило не трябва да са много широки и дебели, тъй като след залепване, разширението на лепилото в следствие на влагата, би могло да върне назад залепената и изравнена плоча.
Преди да се залепи плочата трябва да се изчака, докато при допир лепилото не започне да прави конци.
По-тънките ленти са предпоставка за по-добро залепване.
За иззиждането на леки преградни стени от газобетон,също можете да използвате полиуретаново лепило.
Тук не е необходимо изчакване, а блоковете се редят веднага след нанасянето на лепилото.
Разнообразието и лесната употреба на полиуретановите пени ги прави все по-предпочитани за работа и от непрофесионалистите.
Професионалистите предпочитат флакони, предназначени за шприцоване със специален пистолет за пяна. Хоум геймърите могат да избират – пистолетна, за което се изисква допълнително инвестиране в пистолет, или ръчна, готова и за многократна употреба. Спазването на инструкциите на производителите, обикновено ясно описани върху опаковките – ще ви донесе бързи и качествени резултати.
Допълнителни вещества, добавени при производството на полиуретановите продукти, ги разделят полиуретанови пени за уплътняване и монтаж и такива за лепене на различни материали.
Как се работи с полиуретановите пени и лепила.
Правило номер 1 - преди да се започне работа, флаконът се разклаща енергичното, за да се смесят двата полимера. Различни са препоръките на производителите – дали 20 пъти или 20 сек. не е важно – важно е при разклащането, полимерите да се смесят добре. Това енергично разклащане
е необходимо тъй като компонентите вътре във флакона са с различна плътност и когато флаконът е в покой, те са разделени. Без смесване, при работа ще излизат един след друг, без да могат да осъществят реакцията, която осигурява разширението и съхненето на пяната.
След това флаконът се завива на пистолета, ако пяната е пистолетна, разбира се.
По-късно ще ви покажа и апликатора Genius Gun на Судал за ръчната пяна.
След като завъртите флакона върху пистолета можете да проверите и нагласите количеството на пяната, излизаща през пистолета.
Полиуретановите пени, предназначени за монтаж и уплътняване, значително увеличават своя обем под въздействието на влагата във въздуха. За да се ускори и подобри процеса на разширение и втвърдяване на пяната е препоръчително повърхностите да се напръскат с вода.
Кухините трябва да се запълват до около 60-65%. Останалото ще се запълни след разширението. Освен до преразход, по-голямо количество пяна може да доведе и до деформация на ограничаващите елементи – каси на врати или прозорци, където най-често се използват монтажните пени.
Ако кухината е много голяма, нанесете пяната на няколко слоя. Нанесена в дълбоки кухини наведнъж, пяната няма да се втвърди във вътрешността, тъй като влагата няма да може да достигне до нея.
При пистолетните пени е по-трудно да се сгреши, но не и невъзможно. Флаконът задължително трябва да е, както се казва, надолу с главата. Така газът, чиято основна задача е да избутва пяната навън, остава в горната част на флакона и така през отвора излиза пяната. Ако флаконът е нагоре с главата – ще излезе първо газът, а същинската пяна ще си остане вътре във флакона неизползваема.
Препоръчително е да се работи с ръкавици, но ако случайно се изцапате или пяна попадне върху някаква повърхност можете да я почистите докато е още
прясна и мека.
След работа пистолетът също трябва да се почисти, ако искате отново да работите с него. Заслужава си, защото качествените пистолети хич не са евтини и адекватната грижа за тях ще осигури дълга и безпроблемна работа.
Затворете вентила на пистолета и напръскайте добре около отвора в края, за да премахнете всякакви остатъци от пяната. Ако се втвърди – почистването е само механично и не толкова добро.
След това отвъртете пистолета, почистете отвора и на мястото на пяната завъртете на флакона с чистителя. Отворете клапана и пръскайте, докато не започне да излиза само чистител.
Така вече можете да приберете пистолета за следваща употреба.
Монтажните пени имат залепващо действие върху повечето строителни материали. Освен това те са и добър изолатор – звуко и термо.
Разлика в съдържанието на флаконите пистолетна и ръчна пяна няма.
Но ако ви се наложи да използвате пяна за да уплътните някой отвор, няма нужда да си купувате пистолет за да си свършите работа. Купете си ръчна пяна.
В зависимост от количеството, което ви трябва си купете по-голяма или по-малка разфасовка. Но дори да си купите и повече, отколкото ви трябва, флаконът може да бъде съхраняван и използван отново без риск от запушване на клапана.
Това, което прави ръчната пяна подходяща за работа в домашни условия е, че тя е винаги готова за употреба.