Лепене с екологично лепило
Затова днес ще лепим с лепило, което е произведено от рециклирани суровини - Тирекс Грийн на Судал.
Чувам вече някой да казва - на кого му пука дали е рециклирано или не.
Както казах - не бързайте - ще вървим напред с малки крачки.
Животът на човек от древни времена е свързан с използването на различни материали. Днес живеем във време на непрекъснато развитие на технологиите, благодарение на което се радваме на различни крайни продукти. Но за тяхното производство са необходими все повече ресурси. А те не са безкрайни на нашата планета земя. Населението на планетата се увеличава, ресурсите намаляват, сметищата се препълват.
През последните години все по-често се чува думата “рециклиране”. За сега се радваме на малките стъпки, които се правят в тази насока.
Но рециклирането бавно и сигурно се налага по целия свят.
Знаете ли, че за рециклиране на алуминиево кенче се използва само 5% от енергията, необходима за направата на кенчето от природен източник на алуминий.
За рециклирането на хартия се използват само 55% от енергията, необходима, за производството на нова хартия чрез отсичане на дървета.
А пластмасата може да бъде рециклирана в други пластмасови продукти, като се използва около 33% от енергията, необходима за първоначалното ѝ производство.
И знаете ли кое е най-важното, когато изберете лесния начин за закачане на различни неща у дома? Защото има и по-труден начин - с дюбели и винтове или пък със пирони.
Но никой не иска да му е трудно.
Та най-важното, когато лепите с мотажно лепило е да изберете правилното лепило.
Няма да си кривя душата и ще призная, че има изобилие от различни монтажни лепила.
Ето например, онзи ден срещнах един колега. Той скоро си купи една стара къща в Родопите. Направи някакъв ремонт, но след като боядиса лъснаха кривините между стените и тавана.
То има хитри начини за визуално замаскиране на малки кривини. Ние сме ги показвали в предаването - вижте видеата на дзк.бг.
Но той не се справил със замаскирането и решил да залепи полиуретанови первази и така да оправи ситуацията.
Взел някакво лепило и започнал да лепи. Само че докато залепи втория перваз и на първият цъфнали някакви дупки. Лепилото стопило перваза.
Та затова му викам, абе ти не четеш ли етикета. То си пише за какво става и за какво не става.
Разбра вече, ама по трудния начин, защо трябва да се чете етикета.
Бай Ганьо не чете. То му пише дръпни, той бута ли бута. Е как ще влезеш.
Аз ще залепя този перваз с лепилото Ти рекс, което е предназначено за лепене на по-леки материали.
Лепилото е на водна основа и едната повърхност трябва да е порьозна, за да може водата да се просмуче в материала и да се изпари.
Консистенцията на тези лепила е по-рядка, тъй като не се нуждаят от кой знае сила на първоначално залепване.
Вие можете да залепите перваза и с друго лепило, подходящо за по-тежки материали или пък устойчиво на УВ лъчи, но дали си заслужава?
Но няма нужда да се презастраховате. Използвайте лепилата по предназначение - така ще пестите средства и ще се включите в опазването на природата. Защото за по-скъпите лепила са използвани повече и по-скъпи суровини и повече енергия.
Нека това да бъде нашата първа малка крачка.
Лепене на стиропор
А днес докато пътувахме с метрото насам, един приятел от махалата ми разказа, как са решили проблема с плетеницата от кабели в тяхната кооперация.
Сега вече грам жица нямало по стълбите. Е, коставало малко пробиване през плочите, но прокарали всички кабели през тях. И за да не е грозно вкарали ги в кабеловоди. А кабеловодите залепили с монтажно лепило.
Плочите ги пробиваха с еееей такава бургия. Само перфоратора го носеха двама човека.
Станало супер. Хем удобно, защото в кабеловодите има място за още кабели, а не да висят по стълбището. Хитро, нали.
Лепене кабеловод
Вчера се прибирам в къщи и ме среща един съсед, забързал се към близкия магазин, да купи един чувал лепило за плочки. В кухнята над плота бил залепил плочки като тези на пода. Да, но се опитал да ги пробие и да закачи новия кухненски комплект на жена му. Да, но само се опитал - счупил две съседни, че пробивал във фугата.
Махнал ги и сега трябвало да залепи нови. Той плочки си имал, трябвало му лепило.
Абе аз да не съм ви тука кварталната железария. Всеки ме среща и ми иска нещо.
Викам му, виж какво, не ти трябва лепило за плочки. Пък из нямам, ако имах щях да ти дам, ама нямам. Залепи ги с монтажно лепило.
Да, ама той не знаел как, той знаел с лепило за плочки.
Ето как.
Важно е да се нанесе на ивици или на точки и след това добре да се притисне. Може и с гумен чук да помогнете.
Добре е плочката леко да се раздвижи, така че да направи леко вакуум, който спомага за първоначалното залепване.
Лепене на плочка със силно леплило
Лепилото, което е предназначено за лепене на по-тежки материали е по-гъсто. Нанасяте на едната повърхност, притискате, леко раздвижвате и оставяте. Тъй като лепилото е на водна основа - тук важи същото правило за едната порьозна основа. Не го забравяйте. Лепилото се втвърдява след като водата се изпари.
Лепене клинкер
Чувал съм оплаквания, че лепилото не лепи. Нали ги знаете - това лепило не лепи. Ама защо не лепи - никой не си прави труда да разбере. Задай си въпроса - абе аз какво лепя, че не лепи това лепило?
Ето например - опитвал се да залепи огледало върху ламарина. Защо върху ламарина, не мога да ви кажа, той си знае.
Е как ще лепи. Ти четеш ли етикета. Там е написано - едната повърхност да е порьозна. Кое от двете - огледалото или ламарината е порьозно?
Чета го вика, как да не чета. Ама те го написали отзад, аз чета отпред.
Затова една препоръка към производителите - пишете всички инструкции отпред на етикета, че ние мразим да четем отзад.
Бай Ганьо не чете! Иска да чете, но няма желание.