Предстенна обшивка с инструментите на Bosch
Сигурен съм, че много хора ще се пробват да си направят една предстенка. Не е много сложно. Но знаете ли, без подходящи инструменти - по-добре не се захващайте. Ще ви се скъсат нервите.
Днес съм в магазина на Ташев Галвинг и ще взема няколко инструмента за работа с гипсокартон.
Както се казва нивелирът е началото. Без нивелир няма как да направите правилно металната конструкция. Аз ще отида до щанда на Бош и ще взема един лазерен нивелир, за да не си припомняме пак математиката за 4-ти клас.
С него определяте къде трябва да се монтират профилите, за да стане предстенната обшивка перпендикулярна и с прав ъгъл спрямо съседните стени.
Без винтоверт за гипсокартон ще ви е трудно - особено ако сте начинаещи. Той Стенли ще ви обясни защо, малко по-късно.
Аз ще взема два акумулаторни - един за гипсокартон и един обикновен.
За монтажа на профилите на пода и тавана ще ни трябва и перфоратор - все пак ще пробиваме в бетоновите плочи.
Ще изненадам Стенли с приставка за лента с рапидни винтове. Няма да бъркаш в кутията с винтове, да се бодеш, да си ги пъхаш в устата…От Бош са го измислили.
И сега дойде време и за жирафа. Това да търкаш с трупче на ръка си е направо работа от миналия век. Днес трябва да се отхвърля бързо квадратура но и като светнеш с лампата да няма дефекти по стената. И бояджията после не знам с какво да се оправдава.
Жирафът върви комплект с прахосмукачка.Нали някой трябва да смуче праха при шлайфането. Пък после можете да си изперете и килима.
Ще мина през щанда за консумативи за свредла и шкурки и сме готови.
Пак щях да се отплесна. Не знам вие как пазарувате, но аз като вляза в магазина - няма излизане. От пиле - мляко ви казвам.
Е да отиваме в работилницата.
Заредихме се с всичко необходимо и е време да се захващаме. При работата с гипсокартон има няколко прости правила, които трябва да се спазват, както се казва, за добър краен резултат. Правило номер едно: разчертаване и нивелиране на конструкцията. Ако направите това както трябва, всичко останало е лесно. Аз много съм гледал как работят гипскартонаджии - първо пускат лазера и около половин час мерят и комуникират със странни кодови названия.
Някой ще каже, ти пък къде си гледал… Ми аз с часове мога да седя и да гледам някой как работи…
Като пуснеш лазера, освен вертикала, можеш да си хванеш и правия ъгъл. А това е много важно. Иначе после като дойде някой да монтира шкафовете ще настане драма.
Приятел, ъгълът не е прав. От коя страна искаш да ти оставя фугата.
Ако лазерният нивелир не показва прав ъгъл на пода, се започват едни изчисления, едни питагорови теореми, а2 + b2. Ама къде беше корен квадратен на калкулатора на телефона?
Аз затова съм взел с прав ъгъл. Слагам нивелира и само отбелязвам, няма 6-5.
След като отбележим по пода, по стените и по тавана равнината на стената, можем да започнем с монтажа на профилите и окачвачите.
Стандартната предстенна обшивка се прави с U профили на тавана, на пода и отстрани на стените - като правоъгълник, и C профили, които влизат в тях и се хващат към стената с директни окачвачи.
Аз имам един познат, който не го интересува как било правилно, той работи само с C-та. C-та на така, C-та на така. И на края манджа с грозде.
С какво монтираме профилите към стените и пода? Ами с дюбели. Използваме така наречените пирон-дюбели. За разлика от стандартните, при които първо слагаш, бележиш, махаш, пробиваш, слагаш дюбела, слагаш нещото и тогава завиваш, при тези монтираш директно през него. Те дори са подготвени направо с винта в тях. Освен това пирон-дюбелите с монтират с зачуване.
Сега това вътре защо му викат винт като се зачуква? Сигурно, ако някой реши с винтоверт да го завива. Или по-скоро, за да можеш да го извадиш ако решиш.
Въпреки, че е правилно да се зачуква с чук, аз не съм видял картонаджия да го прави. Всички пробиват и набиват винта директно с перфоратора. Това разваля главата на винта, но е по-бързо. Трябва да се отмята квадратура.
За директните окачвачи аз ви препоръчвам да си пуснете пак лазера. За да имате хубава вертикална линия, а не един в ляво един в дясно и после да се чудиш как да хванеш профила. Вертикалните профили се поставят на 60см един от друг. Тук няма свободни съчинения. Това е закон.
Това е тук е 60см, нали ми вярвате.
След като си монтирате U-тата и окачвачите, можете да слагате C-тата.
Това се прави с винтоверт за гипсокартон и копчета.
Може ли да се прави с обикновен винтоверт? Може, ще излъжа, ако кажа, че не съм го правил. Но отнема около 6 пъти повече време и е много по-трудно.
Такъв тип завиванки “Жжжжж”, не са работа. С гипскартон се работи със замах. И с винтоверт за гипскартон.
Ако всичко до тук е нивелирано както трябва и C-тата ще са нивелирани, но проверката е висша форма на доверие. Първо ги хващате от едната страна, после слагате нивелира хоризонтално и ги вкарвате в една равнина. Обикновено се прави с нивелир 2 метра, но тук работим в умален мащаб.
Конструкцията е готова.
Сега е моментът да прекарате отзад електроинсталацията, да скриете имането или да си забравите някой инструмент вътре. И най-вече да поставите ватата за шумо и топлоизолация.
Започваме да затваряме или както му казват ще ковем картона.
Що го коват, като той завива?
Виждал съм много home gamer-и да използват едни битчета с ограничител за обикновен винтоверт. Да си призная и аз съм го правил. И резултатът съм го виждал - при всяко завиване -“Ррррр Рррр”- и битът отива на кино. Не съм казвал, но да повторя. Това няма нищо общо с винтоверт за гипсокартон. При винтоверта за гипсокартон имаме настройка на ограничителя, която определя дълбочината на завиване. Има и съединител, който спира въртенето, когато ограничителят опре в картона. Тя машина си работи, но битът отпред спира да се върти. И не на последно място, винтовертът за гипскартон има много по-високи обороти от обикновения винтоверт.
Ако искате да се направите на майстор, не бъркайте в кутията ръка. Взимате си рапидките с винтоверта. А най-добре да си имате приставка с пълнител. Става направо автомат. Хайде сега да ковем картона!
Кова картона като терминатор. Сега следва шпакловане, но това в друго предаване, че няма да ни стигне времето.