Рязане на плочки с машина за водно рязане
Рано или късно, колкото и да отлагате, един хубав ден отстъпвате пред молбите и заканите на жена ви и …. идва момент за ремонт.
То едно време ремонтът си беше направо песен - изтъркаляш едно мече по тавана, залепиш едни тапети и си готов.
Сега - първо да смениш дограмата, после навсякъде плочки на пода да сложиш, банята да изринеш и нови плочки да залепиш.
Поне 3-4 месеца ходене по мъките не ти мърдат.
То хубаво, но не можеш да залепиш плочките в банята как да е, защото на Мичето отсреща, дизайнерът казал всички ръбове по стените в банята да са с пилени плочки, не с някакви грозни лайсни. Вярно е, че съвременните дизайнерски проекти изискват доста умения от плочкаджиите. Но да не мислите, че е толкова пък сложно. За всичко си има елементарни правила.
Знаеш ли как - ще го направиш.
Е, разбира без инструменти не става.
Боби е в магазина на Ташев Галвинг и ще ни осигури каквото ни трябва - специално за операторите да е безпрашно.
Ако питаш някой майстор как се пили ръб на плочка - ще ти отговори просто -с ъглошлайф. Аз пък ще допълня и с много прах.
А както вече знаем всички ние в работилницата работим само без прах, иначе няма кой да снима. Операторите напускат. А за да няма прах - трябва вода. Затова търсих в сайта на Ташев Галвинг машини за водно рязане на плочки.
Има различни машини …. Стоящи, малки, големи, дебелина …
Набелязах една на Руби.
Но тъй като има няколко варианта ще отида на щанда, за да се консултирам със Станислав. Може пък той да предложи някой по-добър вариант или по-нов модел…
За машината ще ни трябват и дискове. Диамантени дискове. Името им звучи луксозно, нали?
В света на рязането на плочки няма нищо по-здраво от диамантеното острие.
Различните дискове за рязане на плочки на Руби, за сухо и за мокро рязане сме показвали в предаването. Влезте в сайта и си припомнете основните изисквания.
А аз отивам на щанда, за да взема няколко диска за мокро рязане.
Пиленето на плочките си е тънка работа. Ако ще го правите с ъглошлайф първо трябва да фиксирате плочката на ребро. След това слагате противогаза и като държите ъглошлайфа стабилно точно под ъгъл от 45 градуса започвате да пилите. Това ми прозвуча точно като да пилиш нервите на някого - бавно и сигурно. И задължително на балкона, нищо че съседката точно преди малко просна бялото пране.
Колко могат да го направят, а?
Аз не бих се хванал.
И най-важното - емайлът на плочката трябва да остане непокътнат. Иначе язък за цялото пилене. Леко трепване на ръката и всичко отива по дяволите. Започвате от начало.
Има и друг начин. С машина. На това рязане му викат мокро рязане. Защо? Много ясно защо - защото има вода, за да не се вдига прах.
Първо ще ви питам - Кое е най-важното нещо при мокрото рязане на плочи?
Не не е водата. Най-важно, преди да започнете мокро рязане, е да си проверите диска. Защото износеният диск, не само че няма да реже прецизно, точно и бързо, но може да бъде и опасен.
Дисковете за рязане на плочки са диамантени.
Диамантите в тях са синтетични и са разположени само в режещия сегмент на диска.
Колкото повече диаманти има в сегмента, толкова по-мощна машина ви трябва.
И след диска идва ред на водата. Водата е толкова важен компонент в процеса, защото намалява триенето по време на използване на острието. Това пък означава, че дискът работи оптимално по време на цялото рязане.
Нашата цел е бързо и чисто рязане с голяма прецизност. Това може да се постигне с правилно подбрани диамантени дискове, комбинирани с непрекъсната струя вода.
Рязане на релефна плочка
В едно от миналите предавания на гости ми беше известния режисьор Олег Ковачев. С него рязахме плочки с ръчна машина. Но след два дни ми звъни и притеснен ми споделя, че след предаването му се отворила работа. Жена му, след като изгледала предаването няколко пъти, решила, че той направо си е скрит талант и лепи плочки като един истински майстор.
Изгледайте и вие видеото на дзк.бг и вижте как именитият режисьор лепи плочки.
Та жена му, която от месеци подготвяла почвата за ремонта на банята, без никакво колебание си направила проект, отишла и купила плочки.
Хайде, му казала, сега да видим на живо как ще се справиш.
Съжалявам приятел. То човек каквото сам си направи никой не може да му направи.
То остави всичко друго, но плочките, които избрала жена му били релефни. Ето даже ми е изпратил една за мостра. Опитал да среже тези плочки с машината, ама не става.
Така е. Релефни плочки не могат да се режат с обикновена ръчна машина, защото колелцето не може да достигне до вдлъбнатините и глазурата се чупи.
Диамантените дискове всъщност не режат, а раздробяват на фин прах материала. Така прецизно отнемат по малко от цялата дебелина на плочката и в резултат тя се разделя на две.
След няколко хиляди преминавания през плочката, откритите диаманти започват да се напукват и се счупват. И те не са вечни, нищо че са най-твърдият познат материал.
Матрицата, която държи диаманта, също започва да се износва. В крайна сметка диамантът напълно се разпада и неговите фрагменти изчезват.
И знаете ли кога ще разберете, че диамантите ги няма? Когато дискът се върти - а резултат никакъв.
И за да продължим с тенденциите в банята ще споделя, че напоследък са много актуални т.н. пилени ръбове.
И аз искам като у Мичето, с изпилени плочки.
Не знам защо на това му казват външен ъгъл на 45 градуса. То ако е външен ще трябва да е 315 градуса, ама айде няма да задълбаваме. Става ясно за какво говорим.
Когато не искате да слагате лайсна на ръба, решението е да пилите плочката под 45 градуса.
При такова рязане, независимо от материала, ключът към идеалното прилягане е чистият и прецизен срез.
Изпилените ръбове образуват прав ъгъл. Даже фугата между тях може да бъде не повече от, 1 мм - колкото да не се опират плътно, особено ако сградата е нова.
Рязане на плочки под 45 градуса
Изпилените плочки на 45 градуса пасват идеално, когато ъгълът на стената наистина е прав. Нанасяш лепилото и лепиш.
А какво правим когато не е прав?
Ако не знаем колко е, което е по-често срещаният вариант, методът е проба-грешка…
Пилите малко по-малко, докато плочките не паснат. Досадно, нали?
Затова преди да лепите плочките - изправете стените и ъглите.
После да не се чудите какво да правите.