Работа с оберфреза
Днес ще ви представя оберфрезата. Тя е инструмент с универсално приложение при обработка на дърво, МДФ, пластмаса. С нея се фрезоват канали за различните дърводелски сглобки, профили на различни детайли. Ако се огледате около вас със сигурност ще видите, че много от мебелите са обработени с фреза, за да им се придаде характерното заобляне. Но можем да кажем, че заслугата за голямото разнообразие при оформяне на отвори и кантове с електрическата фреза, е на работния инструмент – фрезера. Различните фрезери оформят и различния профил на фрезованите повърхности.
Оберфрезата е не много сложен инструмент, който се състои от две основни части – тяло с бързо оборотен електродвигател с шпиндел за закачане на различните фрезери и стойка, на която е закрепен двигателя.
Трябва да я държите стабилно. Затова и дръжките ѝ се нагласяват в удобна позиция преди работа. Корпусът на машината се потапя и връща без много усилия, което е важно при фрезоване на глухи отвори или нутове.
Заключващия механизъм е разположен така, че да може да се фиксира, докато ръката ви е на дръжката.
Чрез бутона, фрезата се включва за работа.
Дълбочината на фрезоване се нагласява и е добре преди работа да проверите дали всичко е както сте планирали.
Скоростта се регулира от отделен плъзгач. Като максималните обороти на свободен ход достигат до 20000 оборота.
Алуминиевата основа дава стабилност на оберфрезата и позволява за по-голяма прецизност да се води по допълнително монтиран метален водач.
С оберфрезата и с подходящ фрезер се правят различни заобляния на детайлите, понякога доста сложни.
А нутовете и различните други дърводелски сглобки, фрезовани в детайлите елиминират използването на винтове.