Видове стеги
Конструкцията на стягата осигурява по-силно прискане на детайла като се разчита на здравината на напречния профил на шината на стягата и на подвижното рамо, между които се поставя детайла. Стегите са конструирани така, че напрежението върху подвижното рамо се предава на шината и така се осигурява здравото притискане, без риск от изкривяване или счупване на подвижното рамо.
Не, без стеги не може да се работи. Както видяхте една стяга върши работа за двама.
Когато избираш стеги пак трябва да ги избираш за конкретната работа. Всяка стяга си има описание и можеш да се ориентираш дали ще ти свърши работа.
Освен различни видове, стегите са и с различни размери, защото няма нужда да използваш огромна стяга, когато детайлът е малък.
Сега вече можем да продължим.
Ето тази метална стяга се използва често при лепене на дървени детайли например.
Ако лепите по-дълги дъски, предвидете няколко стеги по дължината на детайлите, за да се осигури равномерен натиск и залепване.
Затягането при металните стяги е посредством поцинкован шпиндел с резба. Затягате с ръкохватката и готово. Тази има омекотяващи тампони, там където контактува с дървото, но ако няма задължително преди да затегнете подложете някоя тънка дъсчица, защото дървото е меко и при силното затягане, металната част може да нарани дървото.
Стягането с този вид стеги е сигурно, но пък ви трябват и двете ръце, за да затегнете.
При пробиване на отвор в някакъв детайл, стегнете с автоматична стяга с пластмасови рамена. Тя се стагя с една ръка и можете да я освободите с натискане на един бутон.
Ако имате по-дълъг детайл – удължете стягата, за да го захванете открай докрай.
Често старият стол се разлепва. Обърнете стягата на обратно и така раздалечете двата крака. Нанесете лепило и стегнете краката.
Със ъглова стяга закрепете рафта на етажерката, за да може да го фиксирате с винт.
За да фиксирате например малки метални планки върху ПДЧ използвайте пружинни стеги. Не се изисква чак такава сила, но пък другите стеги са големи и няма как да свършат работата.