Машини за шлайфане
Шлайф машините са предназначени главно за почистване на повърхности, било то дървени или метални, преди да бъдат лакирани или боядисани.
Можем да обобщим, че най-производителната машина е лентовия шлайф. С него се работи бързо, но и по трудно в сравнение с вибро шлайфа или ексцентричния шлайф. Той е с най-простра конструкция и затова е с по-лесна поддръжка и по-дълък експлоатационен живот.
За по-прецизна работа, след работа с лентовия шлайф, повърхността може да се обработи с вибрационен шлайф или ексцентричен ротационен шлайф.
Шлайфане с виброшлайф
Работата с виброшлайфа е лесна и ненатоварваща. Вътре в машината е вградена демферираща система, която по време на работа улавя вибрациите и така те не се предават към ръцете. За по-фините вибрации, които остават, са предвидени антивибрационни гумени ръкохватки.
Към основната плоча на някои машини, има вградена допълнителна делта плоча, със заострен край, която помага при работа в ъгли и в тесни и по-недостъпни пространства.
Големината на плочата на виброшлайфа може да бъде с различни размери, но колкото е по-голяма тя, толкова е по-мощна и самата машина.
Почти всички съвременни машини са снабдени с бърза система за смяна на консуматива. Върху плочата шкурката се закрепва чрез ВЕЛКРО.
При по-старите машини смяната ставаше чрез метални скоби, както при ръчните шлайфове.
Шкурката трябва много точно да се поставя върху плочата и да приляга плътно. Иначе би могла да се разкъса при работа. Консумативите и плочата са със съвпадащи отвори, които спомагат за отстраняването на праха при работа. Той се събира в прахоуловител, прикрепен към корпуса на машината.
Точни по размер, шкурките са с различна номерация и предназначение.
Триъгълно острие е двустранно покрито с шкурка за двустранно шлифоване на тесни прорези, например дървени капаци на прозорци. Аз тук нямам такъв капак, но ако сте решили да лакирате отново капаците на прозорците на вилата, няма с какво друго да бръкнете между ламелите. Решетките на радиатора също можете да шлайфате с този инструмент.
Движенията при работа с виброшлайфа са равномерни напред-назад, без излишен натиск. По-силен натиск ще доведе до повреда на машината, а не до по-добре и бързо свършена работа. Ако имате бърза работа – отидете и си я свършете и след това се заемете със шлайфането.
Шлайфане с орбитален шлайф
Орбиталният или ексцентричният шлайф е машина за фина обработка с кръгла шлайфаща повърхност. Самото наименование на машината показва и същността й на действие при работа.
В машинното инженерство ексцентрикът е кръгъл диск, плътно фиксиран към въртяща се ос, като центърът му е изместен от този на оста. Оттук идва и думата "ексцентрик", което означава извън центъра.
Характерното при ексцентричното движение на работната плоча с монтирана шкурка е, че никоя от абразивните частици не минава два пъти по един и същи път. Това пък прави ексцентричните шлайфове подходящи за по-фина работа, при работа върху кръгли повърхности, или при шлайфане на автомобили. Те са подходящи за обработка на детайлите както преди, така и след боядисване.
При работа орбиталния шлайф се движи по повърхностите без натиск с кръгообразни движения.
Той е подходящ за работа върху големи повърхности. Кръгли повърхности също се шлайфат с орбитален шлайф.
Предимство е възможността за нагласяване на оборотите на машината.
Тенекиджиите също работят с орбитални шлайфове. При тях е важно също и прецизното прахоулавяне на машината, защото при фино шлайфане не трябва да остава прах върху повърхността.
Шкурките са с отвори, които съвпадат с отворите на плочата. През тези отвори се отстранява отделения при шлайфането материал.
Смяната е бърза, тъй като плочата е със велкро и шкурката, която е изрязана по размер залепва здраво за него.
Изключително е разнообразието от консумативи за ексцентричния шлайф. Като могат да се използват освен традиционните шкурки с различна номерация и други консумативи – за шлайфане и полиране.
Шлайфане с лентов шлайф
И накрая – лентовият шлайф. Както виждате, всеки шлайф си носи гордо и името. Вибрационен, защото вибрира, ексцентричен или орбитален, защото движението му е ексцентрично и лентов, защото шкурката, с която се шлайфа е като колан или една непрекъсната лента, която се върти за да шлайфа.
Лентовият шлайф има два барабана, върху които е монтирана непрекъснатата абразивна лента. Единият барабан се задвижва от електродвигател, а другият е пружинен, за да поддържа напрежението на лентата.
Този тук лентов шлайф е преносим, но има и стационарни, които се монтират на плот. Зависи за каква работа е предназначен. Разликата между двата е, че преносимият се движи плавно се върху обработваната повърхност, а при стационарния, се движи обработвания детайл, а машината е фиксирана неподвижно.
Казват, че при работа винаги изглежда, че лентовият шлайф бърза. Да той може по-бързо от другите да свърши работа, но си има своите особености.
Лентовият шлайф е предназначен за бързо отнемане на повърхностния слой, обикновено боя или лак, като го премахва изцяло. При реставриране на стари мебели, врати или други боядисани плоскости, е препоръчително старият износен слой да се отстрани напълно. Едва след това да се нанесе новата боя.
От съществено значение е и шкурката, с която се работи. За всички съвременни модели шлайф машини са предвидени и заводски произведени консумативи с подходящ размер, със или без отвори, листови, лентови и т.н.
Можете да разгледате различните варианти в сайта на Ташев Галвинг.