Битове и накрайници - какво трябва да знаем?
Големите комплекти с накрайници са винаги добра идея, особено за хоум геймърите. Важното е да следите за износване. Ако някой бит се износи, това означава, че го ползва много по-често от останалите. Вземете си висок клас накрайник от същия вид и размер и го подменете, за да ви служи по-дълго време.
Ако ползвате ударен винтоверт, добре е да е имате усилени или торсионни накрайници. Полезно е да имате различни видове държачи, за различните ситуации и различни дължини битове. Но ако при работа използвате един вид винтове, например правите покриви и ползвате най-много 2-3 вида винтове, най-често TORX, апасете се с подходящо количество качествени битове, които да пасват точно на вашата работа. А като някой се износи, слагате следващия. Така няма да губите излишни сили и нерви при завиването на винтовете.
Плосък накрайник
Няма как да не започнем с плоския накрайник, наричан още права отвертка. Един от първите стандарти за винтове. Направо се изприщвам като ми се наложи да разглобя някой стар шкаф и видя този винтове, които се използваха едно време. Ни с винтоверт да го развиеш, защото постоянно излиза, ни с отвертка. Направо ужас.
Едно от съвременните приложения на подобен на този стандарт е при винтовете за завиване с монета. Най-често при фото и видео техниката.
Phillips накрайници
Следващият стандарт, който всички познаваме, е така наречения Phillips или кръстата отвертка. Обозначава се с PH и номер, който означава конкретния размер. Патентован през 1930г. година от компанията за производство на винтове Phillips, този стандарт e първоначално създаден за поточните линии и специално проектиран да предпазва винтовете от презавиване. Когато се приложи по-голям въртящ момент, Philips битовете може и да превъртят и по този начин ограничават прилагането на по-голяма завиваща сила. Често това е много досадно, защото нашата цел е да завием винта и се налага да упражним голям натиск върху машината, за да го направим.
Накрайници Pozidriv
Затова през 1962г. е патентован подобрен стандарт наречен Pozidriv с означение PZ, който вече има за цел да позволи прилагането на голям въртящ момент или с други думи Pozidrive е направен да не превърта.
Винтовете Pozidriv имат допълнителни вдлъбнатини разположени на 45 градуса от основните. Освен това имат и малки маркировки върху главата на винта отново на 45 градуса от основния кръст.
От своя страна Pozidriv битовете имат допълни издатини, които осигуряват по-доброто захващане на винта.
Много е важно да използвате правилния бит с правилния винт. Pozidriv с Pozidriv, phillips с phillips. В противен случай ще се получава като при ... вие знаете кого.
Правилният бит държи винта здраво без излишно клатене, особено ако е Pozidriv, който както казахме е направен с цел завиване на винтове и елиминира превъртането.
Ако се загледате повечето ви отвертки най-вероятно са Phillips. По принцип можете да завиете Pozidriv винт с Phillips отвертка или бит, но много по-трудно, а възможност за превъртане е още по-голяма.
Ако искате да завивате винтове на ръка, трябва да се снабдите Pozidrive отвертка. В търсачката пишете първо съществителното име, после определението към него.
Накрайици TORX
Стигнахме и до Torx-а. Това е любимия ми вид накрайници. Те са направени, за да прилагат въртящ момент, по-голям от всички останали видове накрайници. По нашенски му казваме още еврейска звезда. Няма нужда да се прилага голям натиск, тъй като накрайникът няма тенденцията да се изважда сам. Разработен през 1967г., днес Torx-ът има много приложения – от автомобилостроенето и строителството до електрониката.
Използва се често при изграждане на големи дървени конструкции или покриви. Torx-ът е много популярен заради голямата му издържливост и липсата на необходимост от натиск по време на завиване.
С това изчерпваме най-често използваните накрайници. Съществуват още много видове и подвидове накрайници. Много от тях рядко ще срещнете в ежедневната си работа. Все пак добре е да ги имате в куфара, защото не се знае кога ще попаднете на някой от тях.
Това, което трябва да запомните е, че изборът на правилния накрайник е изключително важен. Той пасва перфектно в гнездото, а колкото по-качествен е накрайникът, толкова по-добре захваща и задържа винта. А неправилния ..... води само до изхабени нерви и закръглени глави на винтове.
Друго нещо, което трябва да знаете е, че накрайниците се износват.
Един накрайник издържа определен брой завивания в зависимост от характеристиките и изработката му. Не случайно във всяка кутия на винтове за гипс картон има по един накрайник. Защото като завиете цяла кутия с винтове и битът ще е вече за смяна. Който между другото е Phillips. Можете ли да се сетите защо? Защото тук е използвано свойството на Phillips накрайниците да превъртат. Когато главата на винтоверта опре в гипскартона, завиването трябва да спре. Явно Phillips стандартът не е съвсем отживелица и си има своите приложения.
Когато винтът вече не пасва идеално върху бита или има луфт, значи е време за смяна.
Когато работите с ударен винтоверт има някои особености на накрайниците, които е препоръчително да използвате. Ударният винтоверт освобождава от веднъж голямо количество енергия, което предава чрез накрайника към винта като въртеливо движение. Този голям въртящ момент често чупи или износва значително по-бързо стандартните накрайници. Затова има 2 решения, които удължават живота на битовете.
Ударни накрайници
Едното е така наречените ударни накрайници, които са направени от значително по-здрава стомана и са проектирани за работа с ударен винтоверт. Ще ги познаете по черния цвят.
Второто решение са торсионните накрайници. При тях има определена изтънена част от стеблото на бита, която е проектирана да поема пиковия въртящ момент като по този начин запазва и накрайника и главата на винта.
Можете да намерите и комбинация от тези две технологии – ударни торсионни накрайници. В някои случаи с диамантени части по върха за по добро захващане.
Държачи за накрайници
Като говорим за накрайници, няма как да не споменем и държачите за накрайници. Те ни позволяват бързо да сменяме битовете и повечето са с вграден магнит, който помага за задържането на винта.
По-дългите накрайници ни позволяват за завием винт на трудно достъпни места, където не може да вкараме целия винтоверт.
А ъгловите държачи за накрайници предават движението под ъгъл и позволяват завиване на винтове на 90 градуса спрямо оста на винтоверта.
Бързите държачи за накрайници позволяват лесна смяна на битовете. При някои модели накрайникът потъва навътре и винтът може да бъде захванат директно върху намагнетизирания пръстен на държача, като така значително се улеснява поставянето на винтовете. По този начин държачът играе ролята и на ограничител, като предотвратява презавиването на винтовете. Освен това битът е здраво захванат от метален пръстен и няма как да остане върху някой винт, както често се случва с магнитните държачи.