Избор на керемиди за нашия покрив
Какви керемиди да изберем за нашия покрив? Изборът на керемиди зависи от няколко фактора, с които трябва да се съобразим. Всеки тип керемида има своето предназначение и е проектиран за определен наклон на покрива и често определен географски регион и климатични условия. Разнообразието от форми и цветове на керемидите ни дава достатъчно широк избор от визии за нашия покрив.
Какво всъщност е наклон на покрива? Наклонът е една от основните характеристики на покрива и всички производители на покривни покрития дават подробни указания всеки вид и модел от какъв до какъв наклон могат да се монтират.
Изчислението на наклона в градуси или проценти се прави по формули, но това да го оставим на проектантите.
Основната задача на скатния покрив и керемидите е да отвеждат възможно най-бързо водата от дъждовете или снега в улуците. Затова избора на наклон на покрива е изключително важен.
Наклонът на покрива зависи най-вече от климатичните особености в региона.
- колкото повече валежи има – толкова наклонът би трябвало да е по-голям. Това спомага за по-бързото извеждане на водата от очертанията на сградата.
- колкото по ветровито е – толкова наклонът би трябвало да е по-малък, защото ветровото натоварване върху покрива е значително.
От друга страна, наклонът е този, който определя до известна степен избора на керемиди.
Тези противоречащи си условия определят и различната форма на керемидите, за да покрият в най-голяма степен поставените условия.
За нашите географски ширини е характерно разнообразието от климатични условия – от крайбрежието на Черно море, до планинския климат в планините и затова могат да бъдат видяни различен формат керемиди.
По крайбрежието предвид по-силните ветрове и по-големите стрехи покривите са с по-ниски наклони и ще видите форми на керемиди със силно изразени вълни. Тази фирма на керемидата спомага за по-доброто отичане на водата при по-малки наклони на покрива и предотвратява подлизването на вода при силен дъжд или вятър. В континенталната част – формата на керемидите е по-плоска и съответно наклоните на покривите се увеличават.
В планинските региони наклоните стават още по-големи и керемидите с все по-плоски форми.
И след като е ясен наклонът на покрива е време за избор на самите керемиди.
Вариант 1: Ремонтирате стария покрив. При ремонт на стар покрив е важно да се оцени състоянието на съществуващата дървена конструкция. Ако тя е в добро състояние може да се сменят само керемидите, в зависимост от разстоянието между носещите летви, може да се избере и подходящ модел.
Приплъзване на керемидите
Една функционалност, която регулира разстоянието между два съседни реда, наречена приплъзване на керемидите дава възможност за известна свобода при избора на керемиди.
Приплъзването за всеки модел керемиди на Тондах е определен от производителя.
Приплъзването дава възможност покрива при билото да се завършва с цял ред керемиди и да не се налага рязане по дължина, и така визията на покрива да е равномерна и приятна за окото.
Ако дървената конструкция трябва да се сменя или пък покривът е нов, тогава вече имаме свободата да избираме между всички налични модели за съответния наклон на покрива и стигаме до естетическата страна на въпроса.
Стил на керемидите
В зависимост от стила на сградата избираме и стила на керемидите - средиземноморски, вътрешно-континентален или модернистичен.
За средиземноморския тип керемиди са типични издадените вълнисти елементи в керемидата. Ролята на вълната е да „ускори“ плъзването на дъждовната капка към основата на керемидата и после надолу по ската към улуците и извън покрива. Целта е при силен дъжд или вятър водата да не попадне под керемидите и да компрометира подпокривното пространство и носеща дървена конструкция.
Визията на покрива с подобни модели, независимо дали са с по-ниска или висока вълна постига весело и игриво настроение, нотка вълнение и заиграване с лъчите на слънцето и полусянките при вълната. Този стил е добре познат при разлети и ниски, предимно едноетажни сгради с големи веранди и преобладаващо количество прозорци.
Континенталният стил керемиди се характеризират с по-обрани форми и типични единични или двойни улеи, натоварени с основната задача да извеждат попадналия дъжд и сняг максимално бързо и безопасно от покрива, като контролират този процес надеждно по всяко време на годината.
Стилистичните внушения на един такъв покрив са предимно успокояваща, ритмична визия, свързана с подреденост, граничеща с перфекционизъм.
Модерният тип керемиди придава спокойна, подредена и изчистена визия на покрива, която става все по-модерна.
Тези керемиди изцяло кореспондират с търсените изчистени линии на цялата сграда и осигуряват единност на четирите фасади с петата – покривът.
В сайта на Винербергер при избора на керемиди имате и няколко филтъра, които можете да приложите, за да стесните възможностите.
Избирате стил, или модел, ако имате любим. Ако цветът е водещ за вашия избор, филтрирате по цвят. Цветове са в земните цветове, характерни за керамиката - естествен, червен, кафяв, медно кафяв, тъмно кафяв. По-модерните гами са в сиво, базалт и антрацит.
Повърхността на керемидите също може да окажа влияние при избора. Освен естествената, чийто натурален цвят се получава по време на изпичането на керемидите при окислението на железните съединения в глината, повърхността може да бъде допълнително обработена.
Глазираната повърхност се получава чрез допълнително нанасяне на слой минерална фрита – глазура по време на изпичане на керемидите. Така глазурата остава надеждно свързана с основата на керемидите и повърхността им придобива блясък с гланцов ефект.
Енгобираната повърхност се получава чрез разпръскване на разтвор от фино смляна специална глина на прах, смесена с различни метални окиси и вода, върху вече изсушената керемидата под формата на много фина мъгла.
По този начин енгобата се разпределя равномерно върху керемидата, прониква частично в тялото ѝ и при изпичането се свързва неразривно с нея.
Енгобата осигурява устойчивост на покритието на външните атмосферни влияния.
Можете да тествате издръжливостта с един пирон. Може и да не е ръждив.
Цветът и повърхността остават непроменени. Щом пиронът не оставя следа, то и една силна градушка няма шанс.
Глазираната повърхност се получава чрез допълнително нанасяне на слой минерална фрита – глазура по време на изпичане на керемидите. Така глазурата остава надеждно свързана с основата на керемидите и повърхността им придобива блясък с гланцов ефект.