Рязане на EPS с машина и пистолет за рязане на стиропор
Когато работите на обект за полагане на цялостна топлоизолационна система, със сигурност машината с лък ще ви помогне да се справите по-бързо, лесно и качествено с рязането на плоскостите.
За по-малки довършителни работи в къщи, ако искате да направите някакви декоративни ниши или да заоблите горната част на прехода между дневната и трапезарията, ще ви свърши работа един пистолет за рязане на полистиренови плоскости. Казвам ви го като идея, защото ако сте решили непременно да имате заоблени форми, то по-лесния вариант е да залепите изрязан с желаната форма плътен полистирен, отколкото да се мъчите да го правите с мазилка или по някакъв друг още по-труден начин.
Ако сте на обект, където няма прокарано все още електричество, или пък кабелът на макарата ви е къс и не може да стигне до края на скелето – също ще ви трябва пистолет и то акумулаторен. То като няма ток, какъв да е?
Най-масовата употреба на полистирена е като експандиран полистирен или EPS. От него се произвеждат топлоизолационни продукти за сгради, изготвят топлоизолирани чаши за кафе и съдове за храна за вкъщи.
Сигурно си задавате въпроса защо е толкова масово използван. Това, което го прави ценен продукт е възможността от него да се добива стабилна пяна с над 95% съдържание на въздух. т.е. 5% полистирен и 95% въздух. Какво му плащаш както се казва.
При производството на експандирания полистирен, пяната експандира и се образуват малки затворени сферички, пълни с въздух, плътно подредени една до друга. Така се образува сравнително отворена структура, която позволява частично преминаване на въздух и пари през нея.
Другият вид пенополистирен е ектрудираният полиститен или XPS. Той е подобрена, нехигроскопична разновидност на полистирена. При втвърдяването на ектрудирания полистирол се получава хомогенна пяна с съвсем малки – микроскопични въздушни мехурчета. Това прави този материал непропусклив както за водата, така и за водната пара.
Преди да изрежем пистолетната сглобка, ще оразмерим плоскостта, за да разминем вертикалните фуги. Това разминаване също е едно от основните правила при монтаж на топлоизолационни плочи. Ще срежем плоскостта по късата страна с машина за рязане на топлоизолационни плочи. Ние сме я монтирали на масата, но ако сте на обект я фиксирайте за скелето. За да режете я включете в електрическата мрежа.
При рязането плоскостта трябва да легне върху основната плоча на машината.
На режещия лък е монтирана струна, която се нагрява до определена температура и тъй като полистиренът не издържа на топлина, струната минава като през масло, защото стопява материала.
За пистолетната сглобка, размерите се взимат на место, за по-голяма точност при рязането.
Ще изрещем излишната част с пистолет за рязане на стиропор.
Пистолетът за рязане на стирипор и други подобни материали, също реже чрез нагрято острие.
Преди да бъде включен в мрежата, трябва да се монтира необходимата приставка – за право рязане.
След като го включите в мрежата нагласете температурата, която е необходима – от 70 до 450 градуса.
При рязане предпазителят трябва да опира в детайла, който се реже, затова се нагласява в съответствие на дебелината на плочата.
Пистолетът се придвижва плавно и непрекъснато без да се задържа на едно място, тъй като стиропорът би могъл да се стопи ако задържите острието на едно място.
Много често по фасадата има кабели, тръби, различни неравности.
И когато се стигне до тях – сняг завалява и през август, докато издълбаете улея, който ви трябва.
На нашата мостра ние имаме кабеловод, които ще остане зад изолзцията и затова ни трябва При изрязване на улей, мястото му трябва да е точно определено.
При изрязване на улей, телта се прокарва през плоскостта до необходимата дълбочина, след това с движение на ляво на плоскостта се определя широчината на улея и когато се достигне до маркировката, лъкът само се изважда.
Важно е полиуретановото лепило да се нанесе като рамка от двете страни на улея. Така плоскостта залепва към основата и се елиминира движението на въздух зад нея.
Нажежената жичка реже плоскостта